BLIV FRIVILLIG

Bliv frivillig hos
Stop Spild Lokalt

Gør en forskel for både mennesker og klima

Hver uge hjælper vores frivillige med at redde god mad, skabe lokale fællesskaber og gøre en forskel i hele Danmark. 

Frivillig fra Stop Spild Lokalt henter overskudsmad fra en butik

Hvorfor blive frivillig?

Fællesskab blandt frivillige hos Stop Spild Lokalt

Fællesskab

Bliv en del af et stærkt lokalt fællesskab.

Gør en forskel som frivillig hos Stop Spild Lokalt

Gør en forskel

Hjælp mennesker og reducer madspild.

Frivilligt arbejde mod madspild gavner klimaet

Klima

Vær med til at reducere CO₂ og spild af ressourcer. 

Meningsfuldt frivilligt arbejde hos Stop Spild Lokalt

Meningsfuldt

Brug din tid på noget,
der skaber værdi-

Find din plads i Madoasen

Fire roller - mange måder at gøre en forskel på

Uanset om du er vild med struktur, mennesker, kørsel eller overblik,
så er der en rolle i Madoasen, der passer til dig.

Frivillig leder i en Stop Spild Lokalt Madoase

Ledelse

Har det overordnede ansvar for Madoasen og skaber struktur, kultur og fællesskab.

  • Sikrer drift og struktur
  • Er lokalt synlig og proaktiv
  • Har kontakt til frivillige og samarbejdspartnere
  • Sikrer at vagtplaner fungerer
  • Kommunikerer med driftchef

God til dig, der:

Tager ansvar og kan skabe
overblik og fællesskab.

Frivillig chauffør henter overskudsmad

Chauffør

Sikrer at madden bliver hentet hos vores samarbejdespartnere og kørt sikkert til Madoasen.

  • Afhenter mad hos samarbejdspartnere
  • Overholder ruten og tidsplan
  • Ansvar for køretøj
  • Overholder retningslinjer for fødevaresikkerhed

God til dig, der:

Er pålidelig, selvstændig og trives med at være på farten.

Frivillig sorterer overskudsmad i en Madoase

Sortering

Modtager, registrerer og
kvalitetssikrer varerne,
så de er klar til uddeling.

  • Modtager og registrerer varer i app
  • Sorterer og kvalitetssikrer
  • Sikrer korrekt placering af varene
  • Overholder retningslinjer for fødevaresikkerhed

God til dig, der:

Er struktureret, grundig og har øje for orden og kvalitet.

Frivillig hjælper med uddeling og salg i en Madoase

Salg & Uddeling

Er ansigtet udadtil og skaber
en god oplevelse for
borgerne i Madoasen.

  • Udleverer mad
  • Har borgerkontakt og dialog
  • Kasseregistrering
  • Overholder retningslinjer for fødevaresikkerhed

God til dig, der:

Er imødekommende og glad for kontakt med mennesker.

Din tid kan blive til
hjælp, fællesskab og
lokal værdi.

Overskudsmad reddes og fordeles gennem lokale Madoaser til mennesker

Der er plads til alle

Hos Stop Spild Lokalt behøver du ikke særlige kvalifikationer.
Det vigtigste er lysten til at gøre en forskel.
Vi hjælper dig godt igang og finder en rolle, der passer til dig.

Frivillige i alle aldre er velkomne hos Stop Spild Lokalt

Alle aldre

Uanset alder
og baggrund
er du velkommen.

Bliv en del af fællesskabet som frivillig

Fællesskab

Bliv en del af et varmt
og engageret
fællesskab.

Meningsfuld frivillig indsats mod madspild

Meningsfuldt

Din indsats gør en
konkret forskel for
andre.

Frivillig indsats reducerer madspild og gavner klimaet

Klima

Sammen reducerer
vi CO₂ og spild af
ressourcer.

Klar til at blive frivillig?

Udfyld formularen, så kontakter vi dig hurtigst muligt.

Bliv frivillig